A vizelet-inkontinencia vizelettartási nehézséget jelent, ezt a képességet időszakosan, de véglegesen is elveszíthetjük. A vizelet elcseppenését a vizeleti szervek működésének zavara idézi elő. Erről a kényes témáról szinte egyáltalán nem beszélünk, sokan szégyellni valónak tartják, pedig nem kellene. A várandósság, majd a szülés igencsak próbára teszi a női szervezetet, így a kiválasztáshoz tartozó szerveket is.
Hogy jön a várandóssághoz, a gyermekszüléshez az inkontinencia?
A várandósság alatt az anya teste jelentős hormonális és fizikai változáson megy keresztül. Ilyenkor az idegek, a medencefenék izmai és az inak fokozottan dolgoznak a húgycső zárva tartásáért és a vizelet szivárgásának megakadályozásáért. Ahogy egyre növekszik a pocak, úgy gyakorol mind nagyobb nyomást a húgyhólyagra, a gátizomra. Lelassulhat a bélmozgás, ami szintén hozzájárulhat az inkontinencia kialakulásához. Szüléskor nagy megpróbáltatásnak vannak kitéve az alsótáji területek. Az inkontinencia várhatóan azoknál a nőknél alakul ki nagyobb eséllyel, akik hüvelyi úton szültek, de nem kizárt az sem, hogy a császármetszéses anyukák is szembetalálják magukat ezzel a kellemetlenséggel. A túlsúlyos vagy dohányzó nőknél négyszer nagyobb az esélye a vizelet elcsöppenésének, mint a normál testsúlyú, nem dohányzó nők esetében. Emellett a nyugati kultúrkörben még mindig nem kapnak elég figyelmet a gátizmaink, nem ismerjük a jelentőségüket, így nem is foglalkozunk velük eleget.
Megelőzés, helyreállítás intimtornával
A várandósság alatt jelentkező stressz inkontinencia az esetek többségében rögtön a szülés után el is múlik vagy ritkulnak a szivárgások. Másoknál a szülést követő néhány héten belül, a szervezet regenerálódásával szűnik meg a kellemetlenség, míg megint másoknál akár több hónapig is eltarthat. A nevetés, tüsszögés, köhögés vagy tornagyakorlat végzése közben jelentkező akaratlan vizeletfolyást odafigyeléssel és intimtornával minimalizálhatjuk vagy szüntethetjük meg. Mit jelent ez? Azt, hogy tudatosan figyeljünk az intim izmainkra, és minden tüsszentés, köhögés előtt húzzuk össze őket. Emellett tornáztassuk a gátunkat, azaz rendszeresen végezzünk hosszú és rövid gátizom-összehúzásokat, úgy, hogy közben legyen laza a has, a fenék, a comb. Ajánlott a minél gyakoribb hólyagürítés, de ne korlátozd a folyadékbeviteledet, inkább igyál sok vizet, gyümölcslevet, gyógynövényteákat.