A végső nagy erőpróba a szülés folyamatában a pihenj és légy hálás szakaszt követő kitolási szakasz, amikor teljesen kitágul és eltűnik a méhszáj. Felerősödnek a fájások, beindulnak az ún. tolófájások, a kismama ilyenkor általában csillapíthatatlan székelési ingert érez, és ezeket az erős reflexeket már nem lehet feltartóztatni.
A magzatkilökő reflex beindul
Azokban a kórházakban, ahol az anya a maga ritmusában szülhet, a pihenj és légy hálás rövid szakasza után (amikor megpihenhettél, erőt gyűjthettél a továbbiakra) egyszer csak egy olyan erős reflex tör rád, amit nem lehet feltartóztatni. Olyan ez az inger, mintha kilökné belőled a babát. Az ún. magzatkilökő reflex akkor működik, ha a kitolási szakaszt nem akarják irányítani, ha szabadon választhatod meg a testhelyzetedet, a mozgásodat, ha nem korlátozzák, hogy milyen hangot adj ki. Ha hagynak a saját tempódban szülni. Érzetre a székrekedéshez hasonlít, ami azzal magyarázható, hogy a baba feje ugyanúgy a végbél előtt jön el, ugyanazokat a receptorokat ingerli, mint amikor székelünk. A kitolási szak elején igen erősek a fájások, amelyeknek az a feladatuk, hogy befordítsák a baba fejét a szülőcsatornába. A méhösszehúzódások viszonylag sűrűn, 1-3 percenként jönnek, és mintegy 40-80 másodperc hosszúak.
A hormonok is segítik a kitolást
A szülés alatt felszabaduló hormonok hol a fájdalom elviselésében, hol a folyamat előre haladásában támogatnak. A kitolási szakban szükség van az aktív részvételedre, ugyanis a fájások alatt haspréssel segítheted a méh tevékenységét. Egy számodra kényelmes testhelyzet megválasztásával fokozhatod a tolófájások hatékonyságát. Akár le is guggolhatsz vagy letérdelhetsz, esetleg igénybe veheted a segítőidet, hogy megtámasszanak. Amikor a baba végighalad a szülőcsatornán, a feje nekifeszül a gátnak, ez erős, égető érzéssel járhat. A kitolás szakaszában az eddigi nyitott szájjal kiadott hangoktól teljesen különböző, erős, megállíthatatlan, nyögésszerű hangot adhatsz ki, ez is támogatja a folyamatot. Először a magzati fejtető születik meg, majd a homlok, az arc és a fej. Aztán világra jön a váll, a törzs további része pedig már gyorsan áthalad a szülőcsatornán.
Előszök szülőknél hosszabb
Vannak olyan gyerekek, akik néhány tolófájással a világra jönnek, másoknak 3-4 órára is szükségük van a szülőcsatornán való áthaladáshoz. Ez a szakasz először szülőknél egy órát is eltarthat, többedszer szülőknél sokkal rövidebb is lehet. Ha a szülés alatt rendszeresen ellenőrzik a kisbaba szívhangját, és az minden összehúzódás után normalizálódik, akkor a baba jól van, és hagyhatnak a saját tempódban világra hozni a gyermekedet.