A szülői testkontaktus egy kisbaba számára alapvető szükséglet. A hordozással ezt az alapvető igényét elégítjük ki, ezzel nem lehet elkényeztetni. Természetesen a hordozással sem szabad átesni a ló túloldalára, korban addig és annyi ideig kell hordozni a babát, amíg azt igényli. Akár 3 évesen is lehet még hordozni, ha épp elfáradt, vagy szomorú a gyermek és éppen erre van igénye, de abban a korban már inkább csak mindenkinek egy jó buli.
A terpesztartásban a csípőt fejlesztő normális, kívánatos mozgáspályák adottak, kisbaba korban kimondottan szükséges és feltétlenül hasznos testtartás.
Nem cipeljük a babákat folyton, csak akkor, amikor egyébként babakocsiban ülnének, vagy aludnának a kiságyban, vagy ülnének egy (rezgő, éneklő, illatozó stb) pihenőszékben, vagy egyszerűen csak fáradtan feküdnének a hátukon.
Egy babakocsiban ülő/fekvő babához képest a hordozott babák izomzata és idegrendszere kicsit folyamatosan stimulálva van a hordozó személy mozgásának megfelelően, ezáltal erősebbek és mozgáskoordinációjuk, egyensúlyérzékük fejlettebb.
Megesik, hogy melege van és az esetek túlnyom többségében ez nem zavarja őket, fontosabb nekik, hogy ott legyenek a szülőhöz simulva. Vitathatatlan, hogy sokkal kevesebb ruhát kell adni egy hordozott babára, mivel az anya is melegíti.
Megéri. Egy jó hordozókendő kb ugyanannyiba kerül, mint egy minőségi kenguru és töredékébe kerül egy minőségi babakocsinak.
Átlényegülnek a női táskákban lapuló tükrök. Autók ablakában kirakatokban is meg lehet lesni a dedet. Egy idő után azonban már annyira összehangolódik baba és szülő, hogy minden egyes kis rezdüléséből már tudja a szülő, hogy épp mit csinál, mit szeretne. Egy már beszélő gyermek esetén pedig kimondottan jó, ha nem a nagyobb testű kutyák marmagasságából kiabál felfelé a gyerek, ha közlendője van, hanem
Felmérések igazolják, hogy a kifelé hordozott, vagy babakocsiban nem az anya felé ültetett gyerekek stressz-szintje jóval magasabb azokénál, akik folyamatosan látják az Édesanyjukat. A háton hordozott baba ugyanazt láthatja, amit az őt hordozó személy, tehát nem marad le semmiről, ugyanakkor ha túl sok lenne neki az őt érő inger, akkor el tud bújni a hordozó háta mögé.
Nem lóg, mert pontosan, csigolyánként támasztja a gerincoszlopát a kendő, háta a természetes magzati görbületben van, a testsúlya pedig egyenletesen oszlik el. Ha kényelmetlen neki, akkor nem aludna el hang nélkül mosolyogva.
Nem káros, ezt fentebb már részleteztem.
Megfelelő és helyes kötéssel nem megterhelő, hiszen a terhelés fokozatos, 3 kilóval kezdődik és a szülő is fokozottan edződik a növekvő súlyhoz.
dr Bereczki-Barna Szilvia, a pécsi Hurcibaba klub alaptója
hordozókendők és női sorsok, hordozás Baranya megyében - KészüljASzülésre | jún 3,2017
[…] lányom 21 éve született, s akkoriban nagyon vágytam volna akármilyen számomra hiteles hordozási tanácsra, hordozótextíliára, de semmiféle elérhető információm nem volt. Amikor a párommal pár […]