szülésznővel, szülésfelkészítővel és szülésfelkészítő oktatóval
Hogyan kezdődött a pályafutásod a szülésznői hivatásban, és mi motivált ezen az úton?
A szülés körüli világ iránti érdeklődésem először a saját várandósságom és anyává válásom kapcsán alakult ki. Elsőként szülésfelkészítő és dúla lettem, majd megalapítottam a Zsebi magazint, amely összegyűjtötte és rendszerezte a pécsi szülés körüli programokat. Emellett babaúszás-oktatóként és baba-mama csoportvezetőként is tevékenykedtem. Az évek során egyre mélyebben belemerültem a várandósgondozásba és a szülés támogatásába, és végül úgy döntöttem, hogy szülésznő leszek. Ez a hivatás számomra nem csupán egy munka, hanem egy elköteleződés a nők és a családok mellett.
Mesélj a KANGA Egyesületben végzett munkádról és annak hatásáról a közösségre!
A KANGA Egyesület vezetése során a fő célom az volt, hogy hiteles és jól használható tudást adjak át a várandós nőknek és családoknak. Szülésfelkészítő tanfolyamokat, anya-gyermek foglalkozásokat és babúszó kurzusokat szerveztünk, emellett szülésfelkészítő oktatók képzésével is foglalkoztam. A munkám során Szentendrei Judit adott nekem az „anyabátorító” nevet, amit azóta is megtiszteltetésként viselek. Az egyesület közösségteremtő ereje óriási volt: a résztvevők nemcsak tudást szereztek, hanem egy támogató közegben készülhettek az anyaságra.
Hogyan folytatódott a karriered Németországban, és milyen tapasztalatokat szereztél itt?
Berlin egy különleges város, amely nemcsak kulturálisan vonzott, hanem szakmailag is kihívást és lehetőségeket jelentett számomra. Már a korábbi német továbbképzéseim során megtapasztaltam, hogy itt rendkívül magas szintű szülésznői ismereteket lehet elsajátítani, ezért döntöttem úgy, hogy itt folytatom a pályafutásomat.
Mindig is az egyéni (1:1) gondozás híve voltam, hiszen ez biztosítja a legszemélyesebb és legfigyelmesebb támogatást a várandós nők számára. Az evidencia is azt mutatja, ez a legjobb a szülő nőnek. Ezért választottam a kórházon kívüli szülést és csatlakoztam a Camia otthonszülést biztosító teamhez, amely kis létszámú, elkötelezett szülésznői csapatként kísér várandósságokat és szüléseket. A munkám során az asszonyokkal való személyes kapcsolat és az egyéni igények figyelembevétele kiemelt szerepet kap.
Hogyan tartod naprakészen a tudásodat a szülésznői hivatásban?
Folyamatosan képzem magam, mert hiszem, hogy a szülésznői tudásnak mindig fejlődnie kell. Az elmúlt évek során számos továbbképzésen vettem részt, de az egyik legizgalmasabb és legfontosabb számomra a hagyományos szülésznői ismeretek tanulmányozása.
Különösen szeretem azt a kéthavonta megrendezett háromórás műhelyt, amely egy-egy témát jár körbe, és ahol a résztvevők egymás tudására építve dolgoznak fel különböző eseteket. Ez a műhelymunka nemcsak új nézőpontokat ad, hanem lehetőséget teremt a szülésznői közösség tapasztalatainak megosztására és feldolgozására. Emellett olyan továbbképzések is fontosak számomra, amelyek a női test természetes folyamatait mélyebben elemzik, például a látencia szakasz jelentőségéről szóló kutatások.
Hogyan látod a szülésznők szerepét a mai társadalomban?
A szülésznők feladata különleges és felelősségteljes, mert egy természetes, élettani folyamatot támogatunk, amely a legtöbb esetben beavatkozás nélkül is lezajlik. Egészséges nőkkel dolgozunk akkor, amikor életük egyik legnagyobb csodája történik: egy új életet hordoznak a szívük alatt.
A szülés támogatásának egyik legfontosabb eleme, hogy biztosítsuk a lehető legtermészetesebb környezetet, ahol az anya és a baba harmóniában lehet. Ehhez hozzátartozik az is, hogy figyelmet
© Minden jog fenntartva! | Adatvédelmi tájékoztató | ÁSZF